Den 5-dørs Audi A1 er allerede på vej

Af Flemming Haslund, BilZonen  27-07-2010
Præcis som en åben A1 og en nærmest off-roader med navnet Allroad. Vores grafikere har de første computertegninger af de hemmelige nyheder parat.

FOTO: CARPARAZZI OG AUDI


DEN NYE AUDI A1 er endnu ikke til salg, inden rygterne om de kommende varianter pibler frem. Bilerne er set af spionfotograferne fx på Nürburgring i Tyskland – og på basis heraf kan vores grafikere lave præcise tegninger af nye biler endnu inden de er (officielle) nyheder.

DEN VIGTIGSTE NYE Audi A1, der er på vej, er den 5-dørs version, der antagelig får betegnelsen A1 Sportback. Vi har allerede været bag rattet i den første A1,altså den 3-dørs, der går til slag her til efteråret. Og dybest set havde vi kun to ankepunkter, der begge løses af den kommende variant, nemlig adgangsforholdene til bagsædet og pladsen på bagsædet.

NÅR A1 SPORTBACK bliver en realitet er begge problemer løst med ét pennestrøg. Spørgsmålet er så dog, om bilen mister noget af sin stærke ”grafiske” karakter. Således forsvinder den 3-dørs udgaves smukke buede tagkant – den længere karrosse og den ændrede linje hen over bagdørene ødelægger buen. Typisk er det da også at se computer-tegningen, der af gode grunde viser den blå bil uden den sølvfarvede kant.



                                                  Fortsætter…



Find din bil her

Pris:Km:Årgang:

Mere om bilerne i artiklen






Annonce

Artikler

Tests

  • Vi tester ny mini-Audi med fem døre

    31.jan 2012, Flemming Haslund, BilZonen
    Biltest: Det er bare at sætte sig ind bag rattet - så ved man, at Audi A1 er skabt til køreglæde. Og med den nyeste version, A1 Sportback med fem døre, er den mindste ikke så lidt mere praktisk.
  • Mine 48 timer med elbilen Nissan Leaf

    31.jan 2012, Flemming Haslund, BilZonen
    Vores første test af elbilen Nissan Leaf har allerede konkluderet, at den er markedets bedst kørende elbil. Men hvordan er sådan en elbil at leve med? Vi vil gennemføre en 48 timers hverdagstest...
  • En foreløbig tommel til Renaults elbil

    30.jan 2012, Jesper Werge, BilZonen
    Endelig er elbilen Renault Fluence Z.E. klar til ramme dansk asfalt - DK-premiere om en god uge. Vi har kørt de første km og glædes især over at "den jo kører som en bil!"
  • 37 biler testet - så mange stjerner fik de

    24.jan 2012, Flemming Haslund, BilZonen
    Siden september i år har vi testet i alt næsten 40 nye biler – fra den nye Kia Rio til ny Porsche 911. Og det nye stjerne-system har ramt med alt fra 2 til en ny coupé til en god håndfuld 5-taller.
  • Panda - krammedyr igen

    23.jan 2012, Flemming Haslund, BilZonen
    Biltest: Den nye mini-Fiat er absolut Panda, på én gang mere moderne og tilbage til rødderne - til den gang en Panda var et krammedyr. Afgørende er det, om prisen holder sig under 100.000 kr.

Guides

Guide til privatleasing

En helt ny Fiat 500 for 500 kr. om måneden. Eller en spritny BMW for 4.500 kr. BilZonens GUIDE til privatleasing fører dig sikkert udenom leasingverdenens faldgruber.

Sådan kommer du sikkert igennem leasingjunglen!

Guide til valg af familiens MPV

Muligheden for at transportere op til syv personer har gjort MPV’en til en af øjeblikkets stærkeste biltyper. Her guider vi dig gennem MPV’ernes verden.

Sådan vælger du!

SÆLG BIL PÅ DANMARKS MEST SETE BILMARKED

Annoncér gratis på 12 af Danmarks største online medier

Det tager 5 minutter at oprette en annonce, der ses af mere end en million købere

Annoncen kan øjeblikkeligt ses på i alt 12 online bilmarkeder

Din annonce er gratis, men du kan frit tilkøbe BilZonens og vore partneres marketing produkter for at synliggøre din annonce endnu mere

Sådan forbereder du dig

Inden du går i gang med at oprette din annonce, så sørg for at have følgende klar:

Bilens registreringsattest
Kilometerstand
Bilens servicebog og manual

Her ser køberne din annonce

BilZonen har Danmarks største netværk af partnere, som alle viser din annonce, uden du betaler ekstra. Partnerne har alle et bilmarked, med samme indhold som på BilZonen, og tilsammen overgår antallet af potentielle købere, i dette netværk, langt vore konkurrenters.

BilZonens ejerkreds

BilZonen er ejet af JP/Politikens Hus, Berlingske Media og TV2 Danmark A/S. Vi er først og fremmest en online markedsplads for køb og salg af biler, men på BilZonen kan du også læse bilnyheder og en række guides, der gør hverdagen nemmere for dig som bilejer.

Guide til privat salg af bil

10.000 danskere sætter hvert år deres bil til salg privat på BilZonen. Og du kan spare mange penge ved at spare ved et privat salg. Her finder du en masse gode råd til, hvordan du i praksis, både hurtigt og sikkert, sælger din bil på egen hånd.

Læs hele guiden her