Munkebjerg Hill Climb 2010 - vi liner op til løbet

Regnen er ikke mere end lige fordampet efter sidste weekends Race i Parken før de klassiske biler samles til fartfest nær Vejle – Munkebjerg Hill Climb kalder.
Sådan her - dette er magien ved DK's eneste rigtige hill climb - en gammel sportsvogn, der vrides op ad den bjergvejen ved Munkejberg.En af de virkeligt sjældne, der sender dejlig Castrol-røg ud - Bugatti fra før Krigen.Historisk Motor Sport - herfra kommer den sportslige ledelse.Tidligere vinder af løbet - er klar igen på søndag.Og i pitten kan man komme helt tæt på klenodierne.En special-Jaguar bliver sendt op ad den snoede asfalt.Ny bil i dansk rallysport - en flyvende Manta 400. Den er der på søndag.Alfa slipper alle hestene ud op ad de ca 1.500 meter stigende asfalt.Historiske rallybiler udgør en væsentlig del af feltet. Her Corolla - se artiklen, hvor vi får en tur i netop denne bil. Når der bliver sagt - kan kommehelt tæt på, så er det HELT tæt på. Her er det MG-teknik.En Fiat X1/9 vinder løbet for et par år siden - den er der i år igen.



Alle medier

Søg i alle medier


Indhold


Alt om dit mærke:

Mere om bilerne i artiklen

Nyheder, test og modelprogram




Guides

GUIDE: Den store rengøring

At følge brugsanvisningen på en spraydåse med kabine-rens eller en flaske med polish er let nok. Det, der gør rengøringen af bilen både hurtigere og mere effektiv, er alle smutvejene.

Sådan får du din bil til at ligne en million!

Guide til valg af familiens MPV

Muligheden for at transportere op til syv personer har gjort MPV’en til en af øjeblikkets stærkeste biltyper. Her guider vi dig gennem MPV’ernes verden.

Sådan vælger du!

SÆLG BIL PÅ DANMARKS MEST SETE BILMARKED

Annoncér gratis på 12 af Danmarks største online medier

Det tager 5 minutter at oprette en annonce, der ses af mere end en million købere

Annoncen kan øjeblikkeligt ses på i alt 12 online bilmarkeder

Din annonce er gratis, men du kan frit tilkøbe BilZonens og vore partneres marketing produkter for at synliggøre din annonce endnu mere

Sådan forbereder du dig

Inden du går i gang med at oprette din annonce, så sørg for at have følgende klar:

Bilens registreringsattest
Kilometerstand
Bilens servicebog og manual

Her ser køberne din annonce

BilZonen har Danmarks største netværk af partnere, som alle viser din annonce, uden du betaler ekstra. Partnerne har alle et bilmarked, med samme indhold som på BilZonen, og tilsammen overgår antallet af potentielle købere, i dette netværk, langt vore konkurrenters.

BilZonens ejerkreds

BilZonen er ejet af JP/Politikens Hus, Berlingske Media og TV2 Danmark A/S. Vi er først og fremmest en online markedsplads for køb og salg af biler, men på BilZonen kan du også læse bilnyheder og en række guides, der gør hverdagen nemmere for dig som bilejer.

Guide til privat salg af bil

10.000 danskere sætter hvert år deres bil til salg privat på BilZonen. Og du kan spare mange penge ved at spare ved et privat salg. Her finder du en masse gode råd til, hvordan du i praksis, både hurtigt og sikkert, sælger din bil på egen hånd.

Læs hele guiden her