Kunst-BMW'er - fra Warhol til Le Mans

Hvis en bil er tilstrækkelig flot designet siger vi af og til ”kunst” om den. Bilkunst. Men hvad siger vi så, når der bliver skabt kunst på bilen? Det er vel også bilkunst?
Zådan. Jeff Koons BMW KunstBil – den 17. i rækken. I øvrigt er racerbilen ikke malet, den er dekoreret med folie.
Her er beviset – Warhol-M1’en blev vitterligt brugt til motorløb.
Warhol med et forstudie – en model i ca 1:10 blev brug til at lave skitser.
BMW M1 gruppe 4-racerbil by Andy Warhol.
Fra den gang – første bil er klappet og klar – på en måde ser Calder ikke helt så tilfreds ud som i dag.
Esther Mahlangu.Årets KunstBMW - den blev kendt på Le Mans, fordi dens fører kørte Tom Kristensen af banen lørdag aften.Alexander Calder så mange år senere – han sagde yes til at male sin franske vens 3,0 CSL i 1975 – her kigger han på sin ”skitse” ved afsløringen af den seneste KunstBil 35 år senere.
Ernst Fuchs – en sjov top.Ernst Fuchs – en sjov top.Årets KunstBMW - den blev kendt på Le Mans, fordi dens fører kørte Tom Kristensen af banen lørdag aften.Årets KunstBMW - den blev kendt på Le Mans, fordi dens fører kørte Tom Kristensen af banen lørdag aften.Så smuk, så flot, så kunstnerisk. Den første af i alt 17 KunstBiler, BMW 3,0 CSL fra 1975 – idé af franskmanden Poulain, udført af amerikaneren Calder.
Der findes ikke mange originale actionbilleder af Calders bil i racing – men kvaliteten af dette billede beviser vel sagen i endnu højere grad.
To venner om et projekt, der skulle blive kult: En amerikansk kunstner og en fransk racerkører plus en legetøjsbil (samt lagkage).
BMW M1 gruppe 4-racerbil by Andy Warhol.
A.R. Penck – sjov tophue.David Hockney – kun lidt sjov hat.



Alle medier

Søg i alle medier


Indhold


Alt om dit mærke:




Guides

GUIDE: Den store rengøring

At følge brugsanvisningen på en spraydåse med kabine-rens eller en flaske med polish er let nok. Det, der gør rengøringen af bilen både hurtigere og mere effektiv, er alle smutvejene.

Sådan får du din bil til at ligne en million!

Guide til valg af familiens MPV

Muligheden for at transportere op til syv personer har gjort MPV’en til en af øjeblikkets stærkeste biltyper. Her guider vi dig gennem MPV’ernes verden.

Sådan vælger du!

SÆLG BIL PÅ DANMARKS MEST SETE BILMARKED

Annoncér gratis på 12 af Danmarks største online medier

Det tager 5 minutter at oprette en annonce, der ses af mere end en million købere

Annoncen kan øjeblikkeligt ses på i alt 12 online bilmarkeder

Din annonce er gratis, men du kan frit tilkøbe BilZonens og vore partneres marketing produkter for at synliggøre din annonce endnu mere

Sådan forbereder du dig

Inden du går i gang med at oprette din annonce, så sørg for at have følgende klar:

Bilens registreringsattest
Kilometerstand
Bilens servicebog og manual

Her ser køberne din annonce

BilZonen har Danmarks største netværk af partnere, som alle viser din annonce, uden du betaler ekstra. Partnerne har alle et bilmarked, med samme indhold som på BilZonen, og tilsammen overgår antallet af potentielle købere, i dette netværk, langt vore konkurrenters.

BilZonens ejerkreds

BilZonen er ejet af JP/Politikens Hus, Berlingske Media og TV2 Danmark A/S. Vi er først og fremmest en online markedsplads for køb og salg af biler, men på BilZonen kan du også læse bilnyheder og en række guides, der gør hverdagen nemmere for dig som bilejer.

Guide til privat salg af bil

10.000 danskere sætter hvert år deres bil til salg privat på BilZonen. Og du kan spare mange penge ved at spare ved et privat salg. Her finder du en masse gode råd til, hvordan du i praksis, både hurtigt og sikkert, sælger din bil på egen hånd.

Læs hele guiden her