Feature: Ford
I slipvinden af Cobra og Mustang
BAG KAMERAET: STUART WEP
JEG ER VILD med biler. Og måske især racerbiler. Men jeg er ikke typen, der kan konkurrere med Google. Alligevel er der nogle biler, faktisk mange, der står helt klart i min erindring. Jeg kan næsten lugte den varme metal. Høre udstødningen. Mærke stanken af benzin, som er så typisk for mange racerbiler. Og selvfølgelig huske bilens udseende.
En af dem er jeg virkelig husker er Ford Falcon Sprint. Jeg så den for første gang i mit liv på FDM Jyllandsringen, eller bare Jyllands-Ringen som banen hed den gang. Den var trækplastret til Sprite Cup den 27. april 1969. Bilen var enorm. Bag rattet sad en kører med det udfordrende navn Pierpoint. ”Pierpoint!”. Et noget eksotisk navn i et felt, hvor kørerne hed Hansen, Larsen og Engstrøm samt Belsø, når det gik højt.
MEN DER – ROY Pierpoint i en Ford Falcon Sprint fra det berømte Alan Mann-team. Den var så hurtig, at det så ud som om Engstrøm og Belsø med deres Porsche 911 og Escort Twin Cam holdt helt stille på langsiden, når englænderen fløj forbi.
Men det er jo så længe siden, at det kunne være løgn. Hvilket det dog ikke er.
Da jeg så så Ford Falcon Sprint til Copenhagen Classis Grand Prix – altså Race i Parken – genoplivede jeg hele magien. Lugten. Lyden. Synet af bagdæk, der tvinges til at give los og lade bagenden gå sidelæns. Kunne jeg mon komme til at køre sådan et apparat?
DET BLEV FAKTISK virkelighed for ikke alt for mange uger senere. Og ikke bare en Falcon Sprint – men den Ford Falcon Sprint som David Smith ejer. David, som bl.a. kører Goodwood Revival, David som har bygget sin racer op til de oprindelige spec. – her og der endda over. Og David som kører i de originale Alan Mann-farver – med Alan Manns velsignelse.
HVIS DER RINGER en klokke, når du hører navnet Alan Mann, skyldes det sikkert, at Danmarks første i Formel 1, Tom Belsø, for alvor blev en international standardvogns-stjerne i en Ford Escort Twin Cam fra – ja, Alan Manns værksted. Eller måske fordi den tids absolut hurtigste standardvogns-racere netop kom fra – ja, Alan Mann. Således blev Sir John Whitmore verdensmester i en Alan Mann-Cortina. Og Pierpoints Falcon på Jyllands-Ringen var også en Alan Mann-bil.
ALAN MANN HIMSELF skulle faktisk have været her i dag – men en snue tvang ham til at holde dynerne. Så vi andre må klare os selv + Smiths Falcon + Mallory Parks asfalt. Det går nok endda.
Fortsætter...
Artikler
| Tests
|
Guides

Sådan sælger du selv din bil
Trin for trin i 5 punkter: Det sikre salg fra klargøring via annoncering og fremvisning til pengene i banken.
Guide til hurtigt og sikkert salg!
GUIDE: Den store rengøring
At følge brugsanvisningen på en spraydåse med kabine-rens eller en flaske med polish er let nok. Det, der gør rengøringen af bilen både hurtigere og mere effektiv, er alle smutvejene.
Sådan får du din bil til at ligne en million!
Guide til valg af familiens MPV
Muligheden for at transportere op til syv personer har gjort MPV’en til en af øjeblikkets stærkeste biltyper. Her guider vi dig gennem MPV’ernes verden.
Sådan vælger du!SÆLG BIL PÅ DANMARKS MEST SETE BILMARKED
Annoncér gratis på 12 af Danmarks største online medier
Det tager 5 minutter at oprette en annonce, der ses af mere end en million købere
Annoncen kan øjeblikkeligt ses på i alt 12 online bilmarkeder
Din annonce er gratis, men du kan frit tilkøbe BilZonens og vore partneres marketing produkter for at synliggøre din annonce endnu mere
Sådan forbereder du dig
Inden du går i gang med at oprette din annonce, så sørg for at have følgende klar:
Bilens registreringsattest
Kilometerstand
Bilens servicebog og manual
Her ser køberne din annonce
BilZonen har Danmarks største netværk af partnere, som alle viser din annonce, uden du betaler ekstra. Partnerne har alle et bilmarked, med samme indhold som på BilZonen, og tilsammen overgår antallet af potentielle købere, i dette netværk, langt vore konkurrenters.

BilZonens ejerkreds
BilZonen er ejet af JP/Politikens Hus, Berlingske Media og TV2 Danmark A/S. Vi er først og fremmest en online markedsplads for køb og salg af biler, men på BilZonen kan du også læse bilnyheder og en række guides, der gør hverdagen nemmere for dig som bilejer.

Guide til privat salg af bil
10.000 danskere sætter hvert år deres bil til salg privat på BilZonen. Og du kan spare mange penge ved at spare ved et privat salg. Her finder du en masse gode råd til, hvordan du i praksis, både hurtigt og sikkert, sælger din bil på egen hånd.
Læs hele guiden her



























